Acılı Açma Simit

Tarif - 16.11.2012
acili-acma-simit-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sulu yoğurdu döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Tereyağını da ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz.

Ortadan mayayı eriterek hamuru yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişletiyoruz.Az ılık su döküyoruz ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene dek yoğuruyoruz. Hamurumuzu 8 bezeye bölüyoruz ve yuvarlıyoruz. Bezelerin üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. İç harcı için, biber salçası karıştırma kabına koyuyoruz. Sarımsakları içine rendeliyoruz. Kekiği doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Zeytinyağı da döküyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hazırladığımız harcı hamurların içine paylaştırıyoruz. Elimizle harcı hamurun içine yayıyoruz. Cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz.Harç sürdüğümüz hamurların üzerine ceviz serpiyoruz. Bütün hamurları rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloları da kendi etrafında burgu yapıyoruz ve uçlarını birleştirip simit gibi yapıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine simitleri koyuyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ACILI AÇMA SİMİT

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sulu yoğurt
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:
3 çorba k. biber salçası
2 diş sarımsak
1 tutam taze kekik
1 su b. ceviz
zeytinyağı

TARİFİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

acili-acma-simit-manset

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz