YENİ TARİFLER

Bazlama Arası Tavuk Kokoreç

Tarif - 20.12.2012
bazlama-arasi-tavuk-kokorec-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz.

Hamuru yuvarladıktan sonra bir tabağa alıyoruz ve üzerini kapatıp, mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurumuzu 10 bezeye bölüyoruz. Bezeleri yuvarlıyoruz ve az un serperek üstünü kapatıyoruz. Bezeler mayalanınca üzerlerine parmaklarımızla basarak genişletiyoruz. Üstünü tekrar örtüyoruz. Fırını 240 derecede ısıtıyoruz. Döküm bir tavayı fırına ters çevirerek koyuyoruz. Üzerine az un serpiyoruz. Mayalanan bazlama ekmekleri sığdığı kadarıyla parça parça pişiriyoruz. Pişirmediğimiz bazlama hamurları da beklerken üstlerini örtüyoruz ki, kurumasınlar. Kokoreci için, tavuk butları bıçakla açıyoruz ve kemiklerini çıkarıyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve incelttiğimiz tavuk etlerinin iki tarafını da kızartıyoruz.Biberleri ayıklıyoruz. Biberleri ve domatesleri küçük küçük doğruyoruz. İki taraflı kızarttığımız tavukları satırla küçük küçük doğruyoruz. Aynı tavaya tavuğu tekrar alıyoruz. Üzerine biberini ve domatesini ilave ederek beraber soteliyoruz. Tuzunu, karabiberini, kekiğini atıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve küp doğrayıp kızartıyoruz. Pişen bazlama ekmeklerinin ağzını açıyoruz ve içlerine kızarmış patatesi paylaştırıyoruz. Kokoreci de paylaştırıyoruz ve servis ediyoruz.

BAZLAMA ARASI TAVUK KOKOREÇ

5 su b. un
1 pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

KOKORECİ İÇİN:
4 tavuk but
5 yeşil biber
2 domates
kekik
tuz
karabiber
sıvıyağ
tereyağı

GARNİTÜRÜ İÇİN:
3 patates

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz