Bisküvili Hurma Tatlısı

Tarif - 13.12.2012
bisküvili-hurma-tatlisi-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Hurmaların saplarını koparıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Eğer çekirdekleri varsa çıkarıyoruz. Doğrayıcının içine hurmaları alarak püre haline getiriyoruz.Hurma püresini tencereye alıyoruz. İçine şekeri ve vanilyayı koyuyoruz. Çırma teliyle karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Nişastayı bir kaba alıyoruz.Üzerine biraz su dökerek karıştırıyoruz. Hurmaların kıvamını bağlamak için bir yandan çırpma teliyle karıştırırken bir yandan da nişastalı suyu döküyoruz.Biraz daha karıştırıyoruz ve altını kapatıyoruz.Sosu için, sütü, şekeri ve kakaoyu ayrı bir tencereye koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Kaynayıp göz göz olunca altını kapatıyoruz. Cam fırın kabına bir sıra kakaolu bisküvi diziyoruz. Üzerine biraz hurmalı kremadan döküp, sürüyoruz. Kırılmış fındık serpiyoruz. Toplamda 3 kat bisküvi diziyoruz ve üzerlerine hurmalı kremadan sürüyoruz. Her kata fındık serpiyoruz ve tatlımızı soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca üzerine çikolata sosunu döküyoruz.Fındık serpiyoruz ve dilimleyerek servis ediyoruz.

BİSKÜVİLİ HURMA TATLISI

2 pk. kakaolu bisküvi
1 kg trabzon hurması
1 su b. toz şeker
1 pk. vanilya
1 su b. fındık
3 çorba k. mısır nişastası

SOSU İÇİN:
1,5 su b. süt
2 çorba k. kakao
1 çay b. toz şeker

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz