Çiçek Ekmek

Tarif - 09.08.2012
cicek-ekmek1-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Üzerine sütü, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.Tuzunu atıyoruz. Gerekirse ılık su ilave ediyoruz ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz.

Hamurumuzu 12 bezeye ayırarak yuvarlıyoruz. Bezelere un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. Boyutları fincan tabağı büyüklüğünde olmalı. Tereyağını eritiyoruz. Açtığımız hamurları tereyağına batırıp çıkarıyoruz. Yuvarlak kelepçeli kek kalıbına yağladığımız hamuru koyuyoruz.

Diğer hamuru da kalıptakinin üzerine, üstünü tamamen kaplamayacak şekilde yerleştiriyoruz. Bütün hamurları aynı şekilde yağlayıp yanyana hafif üstüne getirerek yerleştiriyoruz. Bir bezeyi de yuvarlak şekliyle ortaya koyuyoruz. Genel görünümü çiçek şeklinde gözüküyor. Üzerine kalan tereyağını döküyoruz. Çörekotunu topun üstüne serpiyoruz. Kenarlarına da susam serpiyoruz. Mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ÇİÇEK EKMEK

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 çay b. yoğurt suyu
yarım çay b. sıvıyağ
1 tatlı k. tuz
su

YAĞLAMAK İÇİN:
2 çorba k. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:
çörekotu
susam

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz