Çığırtma

Tarif - 26.11.2012
cigirtma-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına döküp ortasına havuz açıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu, unun kenar kısımlarına serpiyoruz.2 yumurtayı ortaya kırıyoruz. Yoğurt ve yaş mayayı da ortaya ekliyoruz. Önce oratadaki sıvı kısımları iyice karıştırıp yaş mayanın iyice çözülmesini sağlıyoruz.

Ardından kenardaki unları da katarak, kulak memesi kıvamından daha yumuşak kıvamda bir hamur yoğuruyoruz. Hamuru yuvarlayıp tabağa alıyoruz ve üzerini streç filmle kapatıyoruz. Mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan mandalinadan biraz büyük bezeler koparıp yuvarlıyoruz.Tepsilere un serpiyoruz ve hamurları aralıklarla diziyoruz. Üzerlerine elimizle basarak fincan tabağı büyüklüğüne getiriyoruz.Domatesi dilimliyoruz ve servis tabağına diziyoruz. Kaselere yeşil ve siyah zeytin koyuyoruz. Koyun peynirini de bir kaseye rendeliyoruz. Sucuğu uzunlamasına dilimliyoruz ve tavada kızartıyoruz. Hepsini servis tabağına alıyoruz. Kızgın yağda, iyice mayalanan hamurları kızartıyoruz. Kızaran hamurları servis tabağına diziyoruz ve servis ediyoruz.

ÇIĞIRTMA

4,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
yarım pk. kabartma tozu
1 su b. süt
2 yumurta
3 çorba k. yoğurt,
tuz

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ

GARNİTÜRÜ İÇİN:

koyun peyniri
yeşil zeytin
siyah zeytin
maydanoz
domates
sucuk

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz