YENİ TARİFLER

Dikdörtgen Pizza

Tarif - 23.08.2012
dikdortgen-pizza-tarifi-376x250

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya yaşmayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine de tuzunu serpiyoruz. Ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene dek yoğuruyoruz. Hamurun üzerine nemli bez örterek mayalanmya bırakıyoruz. Sosu için, doğrayıcıya salçayı, sarımsağı, fesleğeni ve zeytinyağını koyarak hepsini bir doğrayıcıdan geçiriyoruz. Üzeri için, sucuğu, zeytini, biberleri ve domatesi doğruyoruz.

Kaşar peynirini rendeliyoruz. Hamuru iki parçaya bölüyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. Birini dikdörtgen açıyoruz. Dikdörtgen pizza tepsisine alıyoruz. Yuvarlak hamuru da yuvarlak pizza tepsisine alıyoruz. Üzerlerine hazırladığımız pizza sosundan sürüyoruz. Sosun ardından rendelenmiş kaşar peynirinden koyuyoruz. Doğradığımız malzemeleri de üzerlerine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında pişiriyoruz.

DİKDÖRTGEN PİZZA

3 su b. un
1 tatlı k. yaş maya
3 çorba k. zeytinyağı
1 çay b. yoğurt suyu
su
tuz

SOSU İÇİN:
1 çorba k. salça
1 diş sarımsak
1 tutam fesleğen
zeytinyağı

ÜZERİ İÇİN:

sucuk
kaşar peyniri
zeytin
yeşil biber
kırmızı biber
domates

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz