Etli Sebzeli Pilav

Tarif - 04.09.2012
etli-sebzeli-pilav-tarifi-376x250

HAZIRLANIŞI: Pirinci süzgece alarak iyice yıkıyoruz ve süzülmeye bırakıyoruz. Patlıcanları alacalı soyarak küp küp doğruyoruz. Eti de küp küp doğruyoruz. Pilav tenceresine sıvıyağ dökerek pirincimizi kavuruyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Beraber kavurduktan sonra sıcak suyunu veriyoruz.

Tuzunu atıp şöyle bir karıştırıyoruz. Kızartma tenceresine sıvıyağ koyup patlıcanları kızartıyoruz. Havlu kağıt koyduğumuz tabağa kızartmaları çıkarıyoruz. Biberleri de küp küp doğrayarak kızartıyoruz. Ayrı bir tavaya sıvıyağ döküyoruz.

Kuşbaşı doğradığımız etleri kavuruyoruz. Domatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Küçük bir tavaya yağ dökerek domatesi koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Servis tabağına altı açık pasta çemberini yerleştiriyoruz. Pişen pilavın 3te birini kalıbın içine dökerek düzeltiyoruz. Bir kat patlıcan, bir kat biber koyuyoruz. Bir kat da et koyuyoruz. Bir kat daha pilav, patlıcan, biber ve et koyuyoruz. En üstüne pilav koyup düzeltiyoruz. Domates sosunu döküyoruz. İnce doğranmış maydanozu da üzerine serpiyoruz. Kalıbını çıkararak servis ediyoruz.

ETLİ SEBZELİ PİLAV

3 su b. pirinç
2 çorba k. tereyağı
250 gr. dana eti
2 patlıcan
10 köy biberi
2 domates
1 tutam maydanoz
svıyağ
tuz
su

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz