Fındıklı Portakallı Fırın Sütlaç

Tarif - 16.11.2012
findikli-portakalli-firin-sutlac-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Pirinci yıkıyoruz ve süzüyoruz. Tavada su kaynatıyoruz ve pirinci haşlıyoruz. Tencereye sütü döküyoruz. İçine şekeri döküyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Yumurtanın sarısını bir kaseye ayırıyoruz.

Portakalın kabuğunu içine rendeliyoruz. Portakal suyunu da ilave ediyoruz. Nişastayı da kaseye koyarak çırpıyoruz. Süt ve şeker karışımı kaynayınca haşlanmış pirinci tencereye ekliyoruz. Peşinden nişastalı karışımı tencereye ilave ederken bir yandan da çırpmaya devam ediyoruz. Kıvamını bağladığımız sütlaç bir kere daha kaynayınca altını kapatıyoruz. Küçük güveç kaplarına sütlacı paylaştırıyoruz.Güveç kaplarını da fırın tepsisine diziyoruz. Tepsinin zeminine soğuk su döküyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında ben mari usulü pişiriyoruz.Fırının üst katına koyuyoruz ki üstten ısı gelsin ve üzeri kızarsın. Üzerleri kızarınca fırından çıkarıyoruz. Üstüne kırılmış fındık serperek servis ediyoruz.

FINDIKLI PORTAKALLI FIRIN SÜTLAÇ

1 lt. süt
1 su b. toz şeker
1 çay b. pirinç
1 portakal
2 çorba k. mısır nişastası
1 yumurta

ÜZERİ İÇİN:
1 su b. fındık

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz