Fiyonklu Börek

Tarif - 13.07.2012
fiyonklu-borek-tarifi-376x246

HAZIRLANIŞI: SoğŸanı yemeklik doğŸrayarak sıvıyağŸda sotelenmeye alın. Daha sonra üzerine doğŸranmışŸ pazıları alarak soteleyin. Ocaktan aldıktan sonra içerisine peyniri ufalayın. DiğŸer taraftan sosunu hazırlayın. Bunun için; sütü, sıvıyağŸı, yoğŸurdu ve yumurtayı çırpın. Yufkanın birini yağŸlanmışŸ tepsiye yayın.

ܜzerine önce sostan sonra da iç harcın dörtte birinden koyun. En üst kat için bir yufka ve bir miktar sos ayırarak bütün yufkalar için aynı işŸlemi uygulayın. En son harç döküldükten sonra ayrılan yufkayı tepsi boyunda kesin.

Yufkadan bardak yardımı ile yuvarlaklar kesilerek harcın üzerine yayılır. Yufkadan kesilen yuvarlakların orta kısmı şŸerit şŸeklinde ıslatılarak büzdürülür ve fiyonk şŸekli verilir. Elde edilen fiyonklar yufkanın ortası kesilmişŸ harçlı kısmına konur. En son olarak ayrılan harç fiyonklu ve harçlı kısma gelmeyecek şŸekilde yayılarak pişŸirilir.

FİYONKLU BÖREK

750 gr.pazı
2 soğŸan
5 yufka
100 gr. beyaz peynir
3 çorba  k. yoğŸurt
1 çay b. süt
1/2 çay b. sıvıyağŸ
1 yumurta
Tuz
karabiber
toz kırmızı biber

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz