Güveçte Mantarlı Tavuk

Tarif - 06.08.2012
guvecte-mantarli-376x246

HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kemiklerinden ayırarak küp küp doğruyoruz. Soğan ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğan ve sarımsağı kavuruyoruz. Peşinden doğranmış tavuk etini ilave ederek soteliyoruz.

Mantarları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya ilave ederek sotelemeye devam ediyoruz. Suyunu bırakıp çekince altını kapatıyoruz. Yufkaları tezgaha üst üste açıyoruz. Yufkanın üzerine tatlı tabağı koyarak güveç kabı sayısı kadar yuvarlak parçalar kesiyoruz. Küçük güveç kaplarını yağlıyoruz. İki kat yufkayı içine yerleştiriyoruz.

Tavuklu harcı içlerine dolduruyoruz. Domatesi halka halka doğruyoruz. Her bir güvecin üzerine domates yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın fırından alıyoruz ve üzerine kaşar peyniri rendesi koyarak tekrar fırına koyuyoruz. Kaşar peyniri eriyince fırından çıkarıp servis ediyoruz.

GÜVEÇTE MANTARLI TAVUK

750 gr. tavuk but
1 kase mantar
1 soğan
3 diş sarımsak
8 yeşil biber
3 yufka
kaşar peyniri
tuz
sıvıyağ

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz