Haşhaşlı Cevizli Çörek

Tarif - 24.08.2012
hashasli-cevizli-corek-tarifi-376x250

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına döküyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu, tereyağını ve kırdığımız yumurtayı ilave ediyoruz. Şekeri unun üzerine serpiyoruz. Ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ederek yavaş yavaş kenarlara açılıyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz. Hamurumuzu iki eşit bezeye bölüyoruz. İkisini de merdaneyle ince açıyoruz. Bir kasede haşhaş ezmesini ve şekeri karıştırıyoruz.

İçine biraz da sıvıyağ döküyoruz. Açtığımız hamurların içine haşhaşlı karışımdan koyup elimizle yayıyoruz. Üzerine de toz ceviz serpiyoruz. İki hamuru da iç harçlarını sürdükten sonra rulo şeklinde sarıyoruz. Sardığımız ruloyu uzunlamasına ikiye kesiyoruz. Hamurun orta tarafları dışa bakacak şekilde yanyana koyuyoruz. İkili örgü gibi dolayarak örüyoruz. Hazırladığımız örgüyü de halka şeklinde iki ucunu birleştiriyoruz. Hazırladığımız iki halkayı da yağlanmış fırın tepsisine alıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

HAŞHAŞLI CEVİZLİ ÇÖREK

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
1 yumurta
2 çorba k. toz şeker
2 çorba k. tereyağı

İÇ HARCI İÇİN:
haşhaş ezmesi
ceviz
toz şeker
sıvıyağ

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz