YENİ TARİFLER

Kara Lahana Sarması

Tarif - 06.11.2012
kara-lahana-sarmasi-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz ve kara lahanaları suya atıp 5 dakika kadar haşlıyoruz. Kevgirle kara lahanaları çıkarıp soğuk suya basıyoruz. 1-2 dakika sonra süzgece alıyoruz.İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Maydanozu, dereotunu ve naneyi ince ince kıyıyoruz.

Hepsini bir karıştırma kabına alıyoruz. Pirinci yıkayıp süzüyoruz ve kaseye alıyoruz. Haşlanmış yarma mısırı da ekliyoruz. Salçalarını koyuyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz. Zeytinyağını döküyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.

Kara lahana yapraklarının sap kısımlarını ya da sert damarlı kısımlarını kesiyoruz. Eğer yaprakları da büyükse ikiye kesiyoruz ve iç harçtan koyarak rulo şeklinde sarıyoruz. Sarmalarımızı sardıktan sonra tencereye diziyoruz. Üzerine zeytinyağını döküyoruz. Bir kenarından az su ilave ediyoruz.Tuzunu atıyoruz ve üstüne tabak çeviriyoruz. Kapağını da kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Altını çok açmıyoruz ki dibi tutmasın. Arada bir pişip pişmediğini kontrol ediyoruz.

KARA LAHANA SARMASI

1 bağ kara lahana
1 su b. pirinç
1 kase yarma mısır
2 soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
1 tutam nane
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. domates salçası
tuz
karabiber
sıvıyağ
su

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz