Kavurmalı Kaşarlı Pide

Tarif - 28.12.2012
kavurmali-kasarli-pide-tarifi-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.

Ortadan başlayıp, yavaş yavaş açıyı genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. Gerekirse yine ılık su ilave ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlıyoruz ve yuvarlayarak mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanma sürecinde hamurun üzerini kapatırsak daha güzel mayalanır.

Hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Hamurlara un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. Bir tanesini yuvarlak olarak açıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yuvarlak hamuru alıyoruz. Kenarlarını katlıyoruz. Yumurta sarısı ayırıyoruz ve hamurun kenarlarına sürüyoruz. İki çeşit peyniri rendeliyoruz. Hamurun orta kısmına da peynir rendesi koyuyoruz. Kavurmayı doğruyoruz. Diğer hamur bezelerini ince uzun açıyoruz ve ortalarına hem peynir rendesi hem kavurma koyuyoruz.

Hamurların iki kenarından tutarak, ortada birleştirip uçlarını sıkıyoruz. Bu pideleri de kapalı pide şeklinde yapıyoruz ve fırın tepsisine alıyoruz. Pideleri önceden ısıtılmış 240 derecelik fırında pişiriyoruz. Fırından çıkan pidelerin üzerine tereyağı sürerek servis ediyoruz.

KAVURMALI KAŞARLI PİDE

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:
kavurma
kaşar peyniri
dil peyniri

ÜZERİ İÇİN:
tereyağı

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz