YENİ TARİFLER

Kaz BoğŸazı

Tarif - 15.03.2012

HAZIRLANIŞI: İlk olarak şŸerbeti hazırlanıp soğŸumaya bırakılır. Hamuru için; karışŸtırma kabına yoğŸurt, sıvıyağŸ, su, yumurta, limon ve 1 çay k. tuz eklenerek ilk olarak sıvılar karışŸtırılır. Daha sonra kabartma tozu ve un ilave edilerek hamuru hazırlanır. Elde edilen hamur 16 bezeye bölünür.

Bezeler 8’er tane olmak üzere iki blok yapılarak aralarına nişŸasta serpilerek baklava hamuru gibi incecik açılır. İçerisine küçük kırılmışŸ ceviz serpilerek oklavaya bir tur sarılarak kesilir. Oklavaya sarılan hamur büzdürülerek oklava çıkarılır. Daha sonra 2 parmak aralık ile kesilir. Elde edilen her bir büzgü u şŸeklinde kıvrılarak tesiye dizilir. Her iki hamur için de aynı işŸlem uygulanır. TereyağŸı kısık ateşŸte eritilerek tepsiye dizilen hamurların üzerine gezdirilir. ֖nceden ısıtılmışŸ 180 derecelik fırında pişŸirlir. PişŸince üzerine soğŸuk şŸerbet gezdirilerek bir süre şŸerbeti çekmesi beklenir. Dilenirse üzerinde yeşŸil fıstık veya ceviz ile servis yapılır.

KAZ BOĞAZI

HAMURU İÇİN:
1 çay b.yoğŸurt
1 çay b.sıvıyağŸ
1 çay b.su
1 yumurta
yarım p.kabartma tozu
yarım limon
1 çay k.tuz
aldığŸı kadar un

İÇ HARCI İÇİN:
1 kase ceviz
nişŸasta

ÜZERİ İÇİN:
150 gr.tereyağŸı

ŞERBETİ İÇİN:
3.5 su b.toz şŸeker
3 su b.su
yarım limon

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz