Kıymalı Açma Börek

Tarif - 13.08.2012
kiymali-acma-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasına sıvıyağı döküyoruz. Kenarlarına tuz serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Ilık su ilave ederek yoğurmaya devam ediyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, soğanları doğruyoruz.

Tavaya sıvıyağ döküyoruz önce soğanı kavuruyoruz, peşinden kıymayı ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz, altını kapatıyoruz. Maydanozu doğrayarak harcın üzerine döküyoruz. Dinlenen hamurun üzerine un serpiyoruz.

Merdaneyle açabildiğimiz kadar açıyoruz. İyice açtığımız hamurun üzerine eritilmiş tereyağı ve sıvıyağ karışımını döküp her yerine sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından tutup hafif çekerek esnetiyoruz. Hamuru esnetebildiğimiz kadar çekerek büyütüyoruz. Açtığımız hamurun bir kenarını içe doğru hafif katlıyoruz. Katladığımız tarafa iç harcımızı uzunlamasına döküyoruz. Haşladığımız patatesi de hamurun her yerine gelecek şekilde rendeliyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarmaya başlıyoruz. Tek parça halinde sararsak hamur çok kalın olabilir bunun için hamuru yarısından kesiyoruz. Kestiğimiz kısmın da uç kısmına iç harç ve patates rendesi koyup yine rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine böreğimizi sararak ya da kol böreği şeklinde sarıyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. İsteğe göre çörekotu ve susam serperek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

KIYMALI AÇMA BÖREK

3,5 su b. un
3 çorba k. sıvıyağ
tuz
su

YAĞLAMAK İÇİN:
2 çorba k. tereyağı
1 çay b. sıvıyağ

İÇ HARCI İÇİN:
300 gr. kıyma
2 soğan
1 tutam maydanoz
1 haşlanmış patates
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:
1 yumurta
çörekotu
susam

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz