Kıymalı Mantarlı Fırın Patates

Tarif - 31.07.2012
kiymali-mantarli-firin-patates1-376x246

HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve yuvarlak şekilde dilimliyoruz. Domates ve kırmızı biberleri de dilimliyoruz. Dikdörtgen bir borcamın iki kenarına bir patates dilimi, bir domates dilimi diziyoruz. Boş kalan orta kısıma da bir patates bir biber dilimi yerleştiriyoruz. Üzerine tuzunu, karabiberini ve zeytinyağını dökerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Mantarları, soğanları ve yeşil biberleri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavurmaya başlıyoruz. Peşinden mantarları katıp biraz daha çeviriyoruz.

Biberleri ve kıymayı da ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.

Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Hepsini soteledikten sonra altını kapatıyoruz. Beşamel sosu için, sıvıyağı döküp unu kavuruyoruz. Sütü ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kıvamı koyulaşana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Kıvamı akıcı olmalı.

Fırından aldığımız patateslerin üzerine sotelenen kıymalı harcı döküyoruz. Hazırladığımız beşamel sosu da üzerine gezdirerek döküyoruz. Son olarak en üste rendelenmiş kaşar peyniri serpiyoruz. Tekrar fırına koyup kaşar peyniri eriyene kadar pişiriyoruz.

KIYMALI MANTARLI FIRIN PATATES

6 patates
300 gr. kıyma
1 pk. mantar
3 domates
5 yeşil biber
2 kırmızı biber
2 soğan
sıvıyağ
tuz
karabiber

BEŞAMEL SOSU İÇİN:
2 su b. süt
1 çorba k. un
sıvıyağ
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:
kaşar peyniri

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz