Krem Karamel

Tarif - 07.08.2012
kremkaramel-376x246

HAZIRLANIŞI: Karamel için, tavaya toz şekeri döküyoruz ve karıştırmadan kısık ateşte eritiyoruz. Şeker eriyince tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Şekerin yanmamasına dikkat ediyoruz. Kristal olarak da kalmamalı. Kıvamı akıcı bi hal alınca ocaktan alıyoruz.

Karameli krem karamel kaplarının zeminini kaplayacak şekilde paylaştırıyoruz. Ayrı bir tencereye sütü ve şekeri döküyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Köpük köpük olunca ocaktan alıyoruz. Tencereden daha geniş bir kaba soğuk su koyuyoruz.

Tencereyi bu kabın içine oturtup ılımasını sağlıyoruz. Yumurtaları ayrı bir kaba kırıyoruz.Sütün tenceresine yumurtaları dökerken çırpma teliyle bir yandan da karıştırıyoruz. İçine 2 paket vanilyayı döküp karıştırıyoruz.Bu karışımı süzgeçten geçiriyoruz ve kapların içine paylaştırıyoruz. Kaplarımızı yuvarlak ve derin bir fırın tepsisine diziyoruz. Tepsiye 1 parmak boşluk kalacak kadar soğuk su döküyoruz. Önceden ısıtılmış 160 derecelik fırında ben mari usulü pişiriyoruz. Su kaynayınca kepçeyle alıyoruz ve içine soğuk su ekleyip pişirmeye devam ediyoruz. 1-1,5 saat kadar pişiriyoruz. Fırından almadan önce sıcak suyunu alıyoruz.Fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Bir gece buzdolabında dinlendirdikten sonra ters çevirerek servis ediyoruz.

KREM KARAMEL

1 lt. süt
1 su b. toz şeker
1 pk. vanilya
8 yumurta

KARAMELİ İÇİN:
1 su b. toz şeker

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz