YENİ TARİFLER

Kürt BöreğŸi

Tarif - 10.03.2012

HAZIRLANIŞI: ֖nce bir karışŸtırma kabına un alınır. Ortası havuz gibi açılır. Havuzun içine yoğŸurt, yumurta, sıvıyağŸ konur. Unun üzerine kabartma tozu eklenir. ֖nce havuzun içi olmak kaydıyla tüm malzeme karışŸtırılır. Hamur sert olursa su ilavesi ile hamurun kıvamı ayarlanır. Hamurdan 1 parça üzerine bütün bir yufka açmak için ayrılır. Kalan hamurdan 20 beze yapılır.

Yarım saat dinlenen hamur bezeleri bir tatlı tabağŸı büyüklüğŸünde açılır. Aralarına yumuşŸatılmaşŸ yağŸ sürülerek üst üste konur. 20 yağŸlanmışŸ beze bir defada açılır. Bir tepsi büyüklüğŸüne gelen hamura kalan yağŸdan biraz sürülüp sıkı bir rulo yapılır. Rulo 3’e bölünerek buzdolabında 1 saat dinlendirilir. Hamurlar dik bir şŸekilde üzerine basılarak yassıltılır. Tepsi büyüklüğŸünde açılır. Üzerine biraz daha margarin sürülüp pudra şŸekeri ekilir. DiğŸer iki hamura da aynı işŸlem uygulanır. En üstüne ayırdığŸımız hamur ince bir şŸekilde açılıp kapak yapılılr. 180 derecede üzeri kızarana kadar pişŸirilir. İlk sıcaklığŸı çıkan böreğŸi dikdörtgen dilimler şŸeklinde kesilir ve üzerine bolca pudra şŸekeri elenir.

KÜRT BÖREĞİ

4.5 su b.un
1 çay b.yoğŸurt
1 çay b.sıvıyağŸ
200 gr.margarin
2 yumurta
3 çorba k.pudra şŸekeri
1 p.kabartma tozu
yarım çay b.su

ÜZERİ İÇİN:
pudra şŸekeri

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz