Maklube

Tarif - 08.03.2012

HAZIRLANIŞI: Eti sıvıyağŸda kavurmaya başŸlayın. Daha sonra üzerine doğŸranmışŸ soğŸanı ve sarımsağŸı da ekleyin. Bir süre kavrulunca üzerine küp doğŸranmışŸ havuç ve bezelyeyi ekleyerek biraz su verip pişŸirin. DiğŸer tarafta tereyağŸını eritin. Üzerine pirinci ekleyerek kavurun. Tencereyi tereyağŸı ile yağŸlayın. Tencereye bezelye, havuç ve etten oluşŸan karışŸımı alın.

ܜzerine kavrulmuşŸ olan pirinçlerin bir kısmını ekleyin. Daha sonraki kata önceden yarı kıvamda kızarttığŸınız halka patateslerin yarısını dizin. Patatesin üzerine kalan piricin yarısını serpin. Daha sonraki kata tekrar patates dizip üzerini pirinç ile kapatın. ܜzerine pişŸirecek kadar sıcak su ilave edin ve kısık ateşŸte pişŸirin.(Altının yanmamasına özen gösterin.) Bu arada maklubenin salata kısmını hazırlayın. Pilav pişŸince genişŸce bir tencereye pilavı tenceresinden direkt olarak ters çevirin. Daha sonra kenarlarına sırası ile salata malzemelerini ve yoğŸurdu dökerek servis yapın. Zengin görünümü ve lezzeti ile en az 20 kişŸilik misafir ağŸırlayabilirsiniz.

MAKLUBE

750 gr. kuzu eti
2 kuru soğŸan
3 dişŸ sarımsak
2 havuç
1 kase bezelye
4 patates
1 kg pirinç
1 çorba kaşŸığŸı tereyağŸ
SıvıyağŸ
Tuz
Karabiber
Su
TereyağŸ

SÜSLEMEK İÇİN:
YeşŸil salata
Havuç
Kırmızı lahana
YoğŸurt

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz