Mantarlı Ispanaklı Kiş

Tarif - 19.04.2012
mantarli-ispanakli-kis-tarifi-376x246

HAZIRLANIŞI: Soğanı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz derin bir tavada kavuruyoruz. Mantarları doğrayıp soğanlarla birlikte kavuruyoruz. Tuz ve karabiber ekliyoruz. Ispanak yaprağını doğrayıp ekliyoruz. Biraz çevirip ıspanaklar söndükten sonra altını kapatıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına döküp ortasını açıyoruz.

Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ortasına koyuyoruz. Yoğurdu ekleyip un almadan ikisini karıştırıyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Kabartma tozunu ekleyip hamuru yoğuruyoruz.

Hamuru tezgaha koyup merdane ile açıyoruz. Yağlanmış kalıbın tabanına hamuru koyuyoruz. Dışarı taşan kısımlarını kesiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yarı kıvamda pişiriyoruz. Ilıyan ıspanaklı harcın içine 3 yumurtayı kırıyoruz. Kremayı döküp karıştırıyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peynirinin yarısını rendeliyoruz. Biraz daha karıştırdıktan sonra kiş hamurunun üzerine döküp yayıyoruz. Üzerine kaşar peynirinn yarısını rendeliyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında pişiriyoruz.

MANTARLI ISPANAKLI KİŞ

2,5 su b. un
125 gr. tereyağı
2 çorba k. yoğurt
1 çay k. kabartma tozu
1 çay k. tuz

İÇ HARCI İÇİN:
1 pk. mantar
1 demet ıspanak yaprağı
3 yumurta
1 çay b. krema
100 gr. beyaz peynir
100 gr. kaşar peyniri
1 soğan
tuz
karabiber

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz