Milföylü Yufkalı Ispanaklı Börek

Tarif - 19.05.2016
milfoylu-yufkali-ispanakli--376x246

HAZIRLANIŞI: Milföy hamurlarını tezgaha diziyoruz ve uçlarını birbirine yapıştırarak dikdötgen bütün bir hamur elde ediyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle cam fırın kabımızın büyüklüğünde açıyoruz. Hamuru fırın kabına alıyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Ispanak yapraklarını doğruyoruz ve tavaya ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve karıştırıp, altını kapatıyoruz. Soğuyunca içine lor peyniri koyuyoruz ve karıştırıyoruz. İç harcı fırın kabına, milföyün üzerine döküyoruz ve yayıyoruz. 2 yufkayı tezgaha üstüste seriyoruz.

Fırın kabını yufkanın ortasına koyarak kenarlarını kesiyoruz. Çıkan kenarları harcın üzerine parça parça koyarak kapatıyoruz. Fırın kabı ölçüsündeki iki yufkayı da üstüne kapatıp kenarlarını içine sokuyoruz. Bıçakla kare kare dilimliyoruz. Sosu için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağı ve sütü de döküyoruz ve çırpıyoruz. Karışımı kaşıkla böreğin üzerine yavaş yavaş döküyoruz ve sosu çekmesi için bekliyoruz. Üstüne susam ve çörekotu serpiyoruz. Sosunu çekince önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

MİLFÖYLÜ YUFKALI ISPANAKLI BÖREK

8 milföy hamuru
2 yufka
400 gr. lor peyniri
2 demet ıspanak yaprağı
1 soğan
sıvıyağ
tuz
karabiber

SOSU İÇİN:
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
1 su b. süt

ÜZERİ İÇİN:
çörekotu
susam

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz