Paça Çorbası

Tarif - 20.04.2012
paca-corbasi-tarifi-376x246

HAZIRLANIŞI: Paçaları ocağın üzerinde ateşe tutarak tüylerini yakıyoruz. Ardından yıkayp tencereye koyuyoruz. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su koyup kaynatıyoruz. Kara suyu çıktıkan sonra süzüp bu sefer temiz su ile kemiklerinden ayrılıncaya kadar paçaları pişiriyoruz. Pişirme suyunu çorbada kullanmak üzere saklıyoruz. İyice piştikten sonra süzüp etlerini kemiklerinden ayırıyoruz.

Ayırmış olduğumuz etleri doğruyoruz. Tencereye tereyağı ve sıvıyağı koyuyoruz. Unu ekleyip kavuruyoruz. Biraz soğuk su ekleyip kıvamını açıyoruz.

Ardından sıcak suyu ekliyoruz. Paçayı pişirmiş olduğumuz sudan 2 su bardağı kadar ekliyoruz. Doğramış olduğumuz paçalar ilave edip kısık ateşte ara sıra karıştırarak pişiriyoruz. Yumurtanın sarılarını kaseye alıyoruz. 1 limon suyunu üzerine döküp karıştırıyoruz. İçine bir kepçe çorbanın suyundan ekleyip kıvamını ılıtıyoruz. Ardından çorbaya döküyoruz. Yumurtalı terbiyesi ile birlikte biraz daha kaynadıktan sonra çorbayı servis tabağına alıyoruz. Sosu için, sarımsağı küçük bir kaseye rendeliyoruz. Biraz sirke ekleyip karıştırıyoruz. Çorbanın üzerine sosundan döküp servis ediyoruz.

PAÇA ÇORBASI

1 kg paça
2 yumurta sarısı
2 çorba k. un
2 çorba k. tereyağı
1 limon suyu
su
tuz

SOSU İÇİN:
sirke
sarımsak

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz