Patates Çizgili Mantarlı Bonfile Dilimleri

Tarif - 01.03.2012

HAZIRLANIŞI: Patatesleri iyice yıkıyoruz ve soymadan dilimliyoruz. Uçlarını koparmadan altı bütün kalacak şŸekilde dilimliyoruz. Fırın tepsisine koyuyoruz. Alt kısmında tümsek oluşŸturmak için havucu dilimleyip patateslerin altını koyuyoruz. Üzerlerine sıvıyağŸı gezdiriyoruz. Tuz, karabiber, toz kırmızı biber ve kekik serpiyoruz. ֖nceden ısıtılmışŸ 200 derece fırında pişŸiriyoruz. PişŸmesine yakın ısısını 160 dereceye düşŸürüyoruz. Bonfileyi dilimliyoruz. Tavaya sıvıyağŸ koyarak etleri iki tarafını çevirerek yarı kıvamda kızartıyoruz.

Mantarları, soğŸanı, sarımsağŸı doğŸruyoruz. Etleri aldığŸımız tavaya biraz daha sıvıyağŸ ekleyerek mantarları da soteliyoruz. Unu serpiyoruz ve karışŸtırıyoruz. Sütü de ilave ediyoruz. Etleri tekrar üzerine alıyoruz. Lezzetini artırmak için et suyu ya da su veriyoruz. Tuzunu ve karabiberini ekliyoruz. KapağŸını kapatarak pişŸmeye bırakıyoruz. Servis tabaklarının birine patatesleri diğŸerine de soslu bonfilemizi alarak servis ediyoruz.

PATATES ÇİZGİLİ MANTARLI BONFİLE DİLİMLERİ

8 Patates
Tuz
Karabiber
Toz Kırmızı Biber
Kekik
Sıvıyağ

BONFİLESİ İÇİN:
400 Gr. Bonfile
1 Pk. Mantar
1 SoğŸan
2 DişŸ Sarımsak
1 Su B. Süt
1 ç‡ay K. Un
DeğŸirmen Karabiber
Tuz
Su

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz