Peynirli Poğaça

Tarif - 21.12.2012
peynirli-pogaca-manset-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz. 1 yumurtayı da ortaya kırıyoruz. Unun üzerine de tuzu ve toz şekeri döküyoruz. Ortadan yoğurmaya başlıyoruz.

Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar hamurumuzu yoğuruyoruz. Gerekirse içine ılık su döküyoruz ve yoğuruyoruz. Hamurumuzu mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Bezelerin üzerine elimizle basarak büyütüyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kaşar peynirini rendeliyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve harca ilave ediyoruz. İçine 1 yumurta akını koyuyoruz, sarısını da üzeri için ayırıyoruz. İç malzememizi karıştırıyoruz. Hamurların üzerine iç harcı paylaştırıyoruz. Hamurun yarısını, harcımızı tam da kapatmadan üzerine katlıyoruz. Hazırladığımız poğaçaları yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu ve susam serpiyoruz. Tepside de mayalandırdıktan sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ POĞAÇA

5 su b. un
yarım pk. yaş maya
150 gr. tereyağı
1 su b. süt
1 çay b. yoğurt suyu
yarım çay b. sıvıyağ
1 çorba k. toz şeker
2 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:
beyaz peynir
kaşar peyniri
maydanoz

ÜZERİ İÇİN:
yumurta sarısı
çörekotu
susam

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz