Peynirli Ramazan Örgüsü

Tarif - 15.07.2013
peynirli-ramazan-orgusu-tarifi-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaşmayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını da ilave ediyoruz.

Unun üzerine tuzu ve şekeri serpiyoruz. Havuza biraz da ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumulaklığında bir hamur hazırlıyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri ve kaşar peyniri bir kaseye rendeliyoruz.

Maydanozu ince ince doğruyoruz ve peynirlerin üzerine döküyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, akını da iç harca ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz. Mayalanan hamuru 6 eşit bezeye bölüyoruz ve yuvarlıyoruz. Bezelerin üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle oval hamurlar açıyoruz. Hamurların iki uzun kenarından bıçakla çentikler atıyoruz. Ortalarına iç harcı paylaştırıyoruz. Kesikleri birbirinin üzerine doğru kapatıyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ RAMAZAN ÖRGÜSÜ

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
şeker
su

İÇ HARCI İÇİN:
beyaz peynir
kaşar peyniri
1 yumurta akı
maydanoz

ÜZERİ İÇİN:
yumurta sarısı

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz