YENİ TARİFLER

Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek

Tarif - 21.03.2013
peynirli-sucuklu-lokmalik-b-376x246

HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı da ortaya kırıyoruz ve az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak karıştırmaya başlıyoruz ve açıyı genişleterek yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamurların üzerine un serpiyoruz ve her birini merdaneyle, servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yumuşamış tereyağı sürerek üstüste koyuyoruz. Kat kat hamurların üzerine elimizle bastırıyoruz ve merdaneyle açıyoruz.

İç harcı için, sucuğu, köy biberini, yeşil biberi ve domatesi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Hepsini bir kaseye koyuyoruz. Üzerine kaşar peynirini ve köy peynirini rendeliyoruz. Harcımızı karıştırıyoruz. İyice açtığımız hamurun bir kenarına iç harcın yarısını koyuyoruz ve uzun fitil şekline getiriyoruz. Kalan yarısını da hamurun ortasının biraz daha ilerisine yine uzun olarak koyuyoruz. Kenardan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz, diğer harca gelene kadar sarıp bıçakla kesiyoruz. Kalan hamuru da rulo şeklinde sarıyoruz. Rulolara yumurta sarısı sürüyoruz. 2-3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine dilim börekleri yerleştiriyoruz. Üstlerine sarı haşhaş serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ SUCUKLU LOKMALIK BÖREK

3 su b. un
1 pk. instant maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:
200 gr. sucuk
150 gr. kaşar peyniri
köy peyniri
kırmızı biber
yeşil biber
domates

KAT ARALARI İÇİN:
tereyağı

ÜZERİ İÇİN:
yumurta sarısı
sarı haşhaş

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz