Saltanat Kayığı

Tarif - 13.03.2013
saltanat-kayıgı1-376x246

HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine yumurtaları kırıyoruz. Soğanları içine rendeliyoruz. Köfte baharatını, kimyonu, tuzu ve karbonatı ilave ediyoruz. İyice yoğurduktan sonra içine galeta unu koyarak kıvamını bağlıyoruz. Köfteden parçalar koparıyoruz ve elimizle yassılaştırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Köfte harcından fitiller yapıp kenarlarına yapıştırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarı kıvamda pişiriyoruz.

Ispanakları ve mantarları da doğruyoruz ve tavaya az sıvıyağ koyuyoruz. Mantarı koyup kavuruyoruz. Üstüne ıspanakları ilave ediyoruz ve beraber soteliyoruz. Beşamel sosu için, unu ve tereyağını tencereye koyup kavuruyoruz. Sütü koyup karıştırarak pişiriyoruz. Tuz, karabiber ve muskat cevizi rendesi koyuyoruz. Mantarlı harcın üzerine beşamel sosu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Salçalı sosu için, salçaları ve tereyağını tavaya koyuyoruz. Karıştırarak pişirmeye başlıyoruz ve su ilave ederek kıvamını açıyoruz ve kaynatıyoruz. Yarı kıvamda pişirdiğimiz köfte kayıklarını fırından çıkarıyoruz. Ispanaklı mantarlı harcı kayıklara dolduruyoruz. Üstlerine kaşar peyniri rendesi koyuyoruz. Salçalı sosu köftelerin kenarlarına kaşıkla koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında tekrar pişiriyoruz ve servis ediyoruz.

SALTANAT KAYIĞI

750 gr. kıyma
1 pk. mantar
2 demet ıspanak
2 soğan
2 yumurta
1 çay k. karbonat
köfte baharatı
kimyon
tuz
galeta unu
sıvıyağ

BEŞAMEL SOSU İÇİN:
2 su b. süt
1 çorba k. tereyağı
1 çorba k. un
tuz
karabiber
muskat cevizi

SALÇALI SOSU İÇİN:
1 çorba k. domates salçası
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. tereyağı
su

ÜZERİ İÇİN:
kaşar peyniri

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz