Satır Kıymalı Kabak Dolması

Tarif - 12.08.2012
satir-kiymali-kabak-dolmasi1-376x246

HAZIRLANIŞI: Kabakların kapak kısımlarını kesiyoruz. İçlerini tatlı kaşığı ya da dondurma kaşığı yardımıyla boşaltıyoruz. Çıkardığımız içleri daha sonra mücver yaparak değerlendirebiliriz. İçlerini boşalttığımız kabakları su dolu bir kaseye alıyoruz.

Kuzu etini zırhla incecik kıyarak kıyma haline getiriyoruz. Eğer ki zırh yoksa satır ya da bıçakla da doğrayabiliriz. Pirinci yıkayıp süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Karıştırma kasesine hazırladığımız kıymayı, soğanı, pirinci alıyoruz. Domatesleri içine rendeliyoruz.

Maydanozu, dereotunu ve reyhanı ince kıyıyoruz, karıştırma kasesine alıyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini de atıyoruz. Hazırladığımız harcı içini boşalttığımız kabaklara dolduruyoruz. Tencereye doldurduğumuz kabakları diziyoruz ve kapaklarını kapatıyoruz. Artan iç olursa biber de doldurabiliriz. Sosunu hazırlamak için, ayrı bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Salçayı kavuruyoruz, unu ilave ediyoruz. Önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra sıcak su ilave ediyoruz ve tuz atıyoruz. Hazırladığımız sosu kabak tenceresine döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

SATIR KIYMALI KABAK DOLMASI

12 tombik kabak
300 gr. kuzu eti
1 su b. pirinç
1 soğan
2 domates
1 çorba k. salça
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
1 tutam reyhan
tuz
karabiber
sıvıyağ

SOSU İÇİN:
1 çorba k. domates salçası
1 tatlı k. un
sıvıyağ
tuz
su

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz