YENİ TARİFLER

Sebzeli Balık Çorba

Tarif - 18.04.2012
sebzeli-balik-corbasi-376x246

HAZIRLANIŞI: Balığı bütün olarak tencereye koyuyoruz. Maydanoz sapı, defne yaprağı, limon dilimi ve doğranmış soğanı içine katıyoruz. Tuz ve karabiber ekliyoruz. Üzerini geçmeyecek kadar su koyup kısık ateşte kapağı kapalı olarak balığı pişiriyoruz. Piştikten sonra suyunu ayırıp balığı kılçığından ayırı doğruyoruz. Sebzeleri soyup küp bir şekilde doğruyoruz.

Tencereye tereyağını alıp ilk önce küp kesilmiş havuc kavuruyoruz. Daha sona küp kesilmiş patates ve kereveizi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.

Biber salçasını ekleyip karıştırıyoruz. Domates suyunu ekliyoruz. Ayırmış olduğumuz balık suyunu ve sıcak su döküp sebzeleri haşlıyoruz. Sebzeler haşlandıktan sonra doğramış olduğumuz balığı ekliyoruz. Altını kapatmaya yakın kıvamını bağlamak için nişastayı ekliyoruz. Bir taşım daha kaynattıktan sonra servis kasesine alıyoruz. Üzerine doğranmış kereviz yaprakları koyup servis ediyoruz.

SEBZELİ BALIK ÇORBASI

1 levrek
1 havuç
1 patates
1 kereviz
1 soğan
yarım limon
2 defne yaprağı
1 çay k. tane karabiber
1 çorba k. tereyağı
2 su b. domates suyu
1 çorba k. biber salçası
1 tutam maydanoz sapı
su
tuz

KIVAMINI BAĞLAMAK İÇİN:
1 tatlı k. nişasta

Yazar: Oktay Usta

Samanyolu TV'de yıllardır beğeni ile izlenen Oktay Usta ile Yeşil Elma TV programının resmi sayfasıdır. En yeni ve lezzetli yemek tariflerini burada bulabilirsinz